Leczenie przepuklin

Strona główna-Zabiegi-Leczenie przepuklin

Specyfika zabiegu

Przepuklina to nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich części poza miejsce, w którym się  normalnie znajdują. W przypadku jamy brzusznej jest to zwykle przemieszczenie się fragmentu jelita i sieci poza obręb mięśni tworzących powłoki brzuszne. Przepukliny możemy podzielić na wrodzone (rozpoznawane nawet w życiu płodowym) i nabyte. Przepuklina brzuszna powstaje najczęściej w miejscach tzw. obniżonej oporności, czyli tam, gdzie mięśnie łączą się ze sobą, z kośćmi, a także tam, gdzie przechodzą duże naczynia krwionośne lub nerwy. Mogą też  znajdować  się w obrębie blizny pooperacyjnej 

Miejsca, w których najczęściej dochodzi do powstania ubytku powięziowo-mięśniowego i w konsekwencji przepukliny należą: kanał pachwinowy (mężczyźni), kanał udowy (kobiety), pępek, linia pośrodkowa brzucha i każda blizna pooperacyjna/pourazowa brzucha. Dzieje się tak, dlatego, że kanał pachwinowy jest naturalnie poszerzony u mężczyzn przez obecność powrózka nasiennego (nasieniowód, nerwy, naczynia krwionośne i mięsień – dźwigacz jądra) i istnieją większe możliwości przemieszczania się tam zawartości jamy brzusznej. U kobiet częściej spotyka się przepuklinę udową, w kanale ulegającym poszerzeniu, co najczęściej zdarza się po porodach.

Objawy przepukliny są zróżnicowane. Od niewielkiego uwypuklenia, aż po szpecące, powodujące dyskomfort lub ból, trwałe obrzmienie okolicy zmienionej chorobowo. Najpoważniejszym zagrożeniem tego schorzenia jest uwięźnięcie jelit w worku przepuklinowym. W tym wypadku brak szybkiej interwencji chirurgicznej może doprowadzić do martwicy ściany jelita z wyciekiem treści jelitowej i zapalenia otrzewnej, a w efekcie nawet do śmierci pacjenta.

W naszej Klinice przeprowadzamy operacje z wykorzystaniem najnowszych metod beznapięciowych.

Najczęstsze rodzaje przepuklin:

 • pachwinowa
 • pępkowa
 • udowa
 • kresy białej
 • pooperacyjna

Leczenie

Nie ma innego, niż operacyjny sposobu leczenia przepukliny. Tradycyjne metody operowania przepuklin (Bassini, Halsted, Girard, Shouldice) polegały na zszyciu ubytku w ścianie brzucha, poprzez zbliżenie szwami oddalonych od siebie brzegów. Ciało ludzkie nie toleruje zbyt forsownego zbliżania tkanek, dlatego w tych miejscach mocno zawiązane szwy często je przecinały i powstawał nowy ubytek. Stosowanie metod napięciowych powoduje większe dolegliwości pooperacyjne i późniejszy powrót do normalnej aktywności.

Obecnie standardem stały się operacje beznapięciowe, gdzie ubytek zamykany jest siatką z materiału sztucznego, bez potrzeby naciągania mięśni. Stosuje się też techniki laparoskopowe, wykorzystujące dostęp wewnątrzbrzuszny do operowanej przepukliny. Pozwala to na zamknięcie ubytku od strony jamy brzusznej i także należy do technik beznapięciowych, wykorzystujących siatki. Tego typu operacje są trudniejsze technicznie i narażone na nieco większe ryzyko powikłań, dlatego najczęściej wykonuje się je w leczeniu przepuklin nawrotowych.

Beznapięciowe metody operacyjne polegają na odpowiednim doborze rodzaju siatki polipropylenowej do zamknięcia wrót przepuklinowych oraz okolicznych tkanek. Wszczepy syntetyczne (siatki), różnią się budową i właściwościami (Lichtenstein, Robbins-Rutkow, PHS).

Operację plastycznego zaopatrzenia przepukliny można wykonywać w znieczuleniu miejscowym z dodatkową sedacją, znieczuleniu podpajęczynówkowym lub w znieczuleniu ogólnym.

Rekonwalescencja

Po zabiegu zalecane jest pozostanie w klinice do następnego dnia. Opatrunek utrzymuje się ok. 10 dni. Usunięcie szwu po ok. 10 dniach. Zaleca się jak najwcześniejsze uruchomienie pacjenta. Unikanie wysiłku fizycznego przez okres ok. 1 miesiąca. Pełna aktywność fizyczna po ok. 3 miesiącach.

Zalecenia pooperacyjne
Wymagane badania Badania standardowe:

 • oznaczenie grupy krwi,
 • morfologia z płytkami krwi,
 • jonogram (K, Na, Cl),
 • układ krzepnięcia (APTT, INR),
 • HBS,
 • anty -HCV,
 • HIV

+ USG brzucha i ewentualnie badania związane z innymi schorzeniami
+ EKG z opisem – wszyscy pacjenci w wieku ≥50 lat LUB po przechorowaniu COVID-19
+ RTG z opisem- wszyscy pacjenci po przechorowaniu COVID-19

Przeciwskazania Nieleczone: cukrzyca, choroby układu krążenia, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża.
Czas trwania zabiegu Około 30-180 min
Znieczulenie Ogólne
Czas pobytu w klinice: Znieczulenie ogólne- 1 doba
w indywidualnych przypadkach po ok. 4-6 godzinach po zabiegu można opuścić klinikę.      
Wizyty kontrolne 10 dni po zabiegu
Badania standardowe:

 • oznaczenie grupy krwi,
 • morfologia z płytkami krwi,
 • jonogram (K, Na, Cl),
 • układ krzepnięcia (APTT, INR),
 • HBS,
 • anty -HCV,
 • HIV

+ USG brzucha i ewentualnie badania związane z innymi schorzeniami
+ EKG z opisem – wszyscy pacjenci w wieku ≥50 lat LUB po przechorowaniu COVID-19
+ RTG z opisem- wszyscy pacjenci po przechorowaniu COVID-19

Nieleczone: cukrzyca, choroby układu krążenia, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża.

Około 30-180 min

Ogólne

Znieczulenie ogólne- 1 doba
w indywidualnych przypadkach po ok. 4-6 godzinach po zabiegu można opuścić klinikę.      

10 dni po zabiegu

Pliki do pobrania:

Zalecenia przed zabiegiem
Zgoda na zabieg

Możliwość zapłacenia za zabieg w ratach.

Masz możliwość zapłacenia w ratach za zabiegi w naszej klinice. Sprawdź cennik oraz warunki na stronie Mediraty.

cennik
MEDIRATY