Powiększanie piersi – implanty
Specyfika zabiegu
Mammoplastyka czyli augmentacja lub – mówiąc potocznie – powiększanie piersi, to zabieg polegający na umieszczeniu w specjalnie wypreparowanej loży, właściwie dobranych implantów. Celem zabiegu jest powiększenie i zmiana kształtu piersi.
Kluczowe dla uzyskania dobrego efektu jest dobranie odpowiedniej wkładki, dopasowanej do budowy ciała, grubości i jakości tkanki piersiowej, wyjściowego rozmiaru i wyglądu piersi oraz co najważniejsze oczekiwań pacjentki.
Z uwzględnieniem indywidualnych warunków budowy anatomicznej pacjentki oraz jej aktywności sportowej i stylu życia stosujemy trzy metody umiejscowienia implantów:
- pod mięsień – DUAL PLANE to najczęściej stosowana technika polegająca na umieszczeniu implantu częściowo pod mięśniem piersiowym, a częściowo, w dolnej części, pod gruczołem. Jej zaletą jest fakt, że implant pokryty jest większą ilością tkanek, dzięki czemu jest mniej wyczuwalny. Szczególnie jest to istotne u szczupłych osób.
- pod powięź mięśnia piersiowego – Technika ta sprawdza się w przypadku pacjentek u których jest wystarczające pokrycie tkankami własnymi (tłuszcz, gruczoł). Przyczepy mięśnia piersiowego zostają zachowane a co za tym idzie jego funkcja. Implant umieszczony w ten sposób pokryty jest dodatkową stosunkowo mocną strukturą w porównaniu do usytuowania bezpośrednio pod gruczołem. Metoda stosowana w przypadku pacjentek, u których ze względu na dużą aktywność i obciążenie mięśnia piersiowego, np. z powodu wyczynowego uprawiania sportu nie jest wskazane zastosowanie implantacji pod mięsień.
- pod gruczoł – implant umieszczony jest pod tkanką gruczołową na mięśniu piersiowym i jego powięzi. Wskazania – podobne jak w przypadku umiejscowienia implantu pod powięzią.
Cięcie, przez które umieszczany jest implant, zlokalizowane jest w fałdzie podpiersiowym i ma zazwyczaj ok 4-6 cm w zależności od typu i wielkości implantu. Technika ta zapewnia zdecydowanie najlepszy dostęp operacyjny, pełną kontrolę i precyzję działań chirurga. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powikłań, szczególnie infekcji i krwiaków.
Większości pacjentek zależy na tym aby blizna była prawie niewidoczna. Prawidłowo zlokalizowane cięcie w efekcie końcowym ukrywa bliznę w fałdzie podpiersiowym a po ok. roku od zabiegu blizna jest zwykle cienka i niemal niewidoczna.
Rodzaje implantów stosowanych w klinice
Troska zarówno o zadowolenie z efektu zabiegu jak i zdrowie oraz bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas priorytetem, dlatego w naszej klinice stosujemy implanty renomowanych światowych producentów Polytech i Motiva.
Implanty niemieckiej firmy Polytech pokryte mikropoliuretanową pianką Microthane są najczęściej stosowanymi implantami silikonowymi piersi w naszej klinice. Rozwiązanie to zostało opracowane w celu zminimalizowania ryzyka przykurczu torebkowego oraz rotacji i/lub przemieszczenia implantów. Polytech oferuje dożywotnią gwarancję w przypadku rozerwania powłoki implantu oraz 10-letnią w przypadku przykurczu torebkowego, rotacji lub przesunięcia się implantu z powłoką Microthane.
Po więcej informacji na temat implantów Polytech zachęcamy do odwiedzenia strony www.implantypolytech.pl
Implanty Motiva – wkładki te pokryte są nanoteksturowaną powłoką której zadaniem jest ograniczać przykurcz torebkowy. Wypełnione są bardzo miękkim żelem silikonowym. Zaletą nanotekstury czyli niemal gładkiej powierzchni jest łatwość implantacji. Możliwe jest włożenie implantu nawet przez 3 cm nacięcie. Wadą natomiast brak zrostu z otaczającymi tkankami co może skutkować przemieszczeniem implantu ku dołowi i/lub na boki. Dzieje się tak szczególnie w przypadku zastosowania dużych a co za tym idzie ciężkich implantów u pacjentki ze stosunkowo wiotkimi tkankami. Po zabiegu konieczne jest noszenie stanika z fiszbinami 24 godziny na dobę przez co najmniej 6 miesięcy tak aby torebka i blizna były odpowiednio mocne.
Po więcej informacji na temat implantów Motiva zachęcamy do odwiedzenia strony http://motiva.info.pl
Rekonwalescencja
Po operacji zakładane są szwy i opatrunki których nie wolno zdejmować do pierwszej kontroli. Na kontroli po ok 14-20 dniach szwy są usuwane a opatrunki zmieniane. Zgodnie z zaleceniami lekarza konieczne jest noszenie specjalnego biustonosza, który pacjentka dostaje w klinice po operacji. Powrót do pracy biurowej w zależności od samopoczucia może nastąpić po ok 4-7 dniach od zabiegu, a do pracy fizycznej w zależności od intensywności i rodzaju oraz zakresu ruchów kończyn górnych po ok 2-3 tygodniach.
W wyniku augmentacji w piersi pojawia się dodatkowa struktura- implant. Pod wpływem wkładki następuje rozciągnięcie tkanek przez co piersi początkowo stają się napięte i twarde- tuż po zabiegu są odrętwiałe i sztywne a skóra może się błyszczeć i łuszczyć. Przed pacjentką rekonwalescencja oraz cierpliwe oczekiwanie na ostateczny efekt. Proces gojenia i „dojrzewania” piersi przebiega indywidualnie, od kilku miesięcy do roku. W tym czasie w reakcji na ciało obce jakim jest implant, w organizmie tworzy się torebka łącznotkankowa, która w większości przypadków dojrzewa prawidłowo co trwa zwykle 6-9 miesięcy. Po tym czasie piersi stają się miękkie i ruchome.
Blizny również muszą przejść proces dojrzewania aby były elastyczne i mało widoczne. Po około roku piersi są już na tyle mobilne, że w większości przypadków można je do siebie zbliżyć i komfortowo ułożyć w dowolnym modelu biustonosza.
Końcowy efekt zabiegu zależy nie tylko od samej operacji ale również w dużym zakresie od właściwego postępowania przed i pooperacyjnego w tym stosowania się do poniższych zaleceń lekarskich.
Wymagane badania | Badania standardowe:
+ USG piersi |
Przeciwskazania | Nieleczone: cukrzyca, choroby układu krążenia, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża. |
Czas trwania zabiegu | Około 60-90 min |
Znieczulenie | Ogólne |
Czas pobytu w klinice: | 1 doba w indywidualnych przypadkach po ok. 4-6 godzinach po zabiegu można opuścić klinikę |
Wizyty kontrolne | 14-20 dni po zabiegu zdjęcie szwów Zalecane: – po kolejnych 4-8 tygodniach – po 3 do 6 miesiącach – po roku |