Osocze bogatopłytkowe
Specyfika zabiegu
Zabieg ten to nowoczesny program biostymulacji komórek skóry, który opiera się na osoczu bogatopłytkowym uzyskanym z własnej krwi pacjenta, bazujący na zdolności organizmu do samo-regeneracji. Metoda ta jest od dawna stosowana w chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii i stomatologii. Szczególnie ceniona i przydatna w gojeniu ran, odbudowie tkanki kostnej czy regeneracji i gojeniu tkanek przyzębia.
Technologię tą z powodzeniem wykorzystuje się na potrzeby odnowy skóry w medycynie estetycznej. Osocze bogatopłytkowe stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu. Zabieg zapewnia długotrwałe efekty w regeneracji i rewitalizacji skóry twarzy, a przy tym jest całkowicie naturalny i biokompatybilny z ciałem pacjenta, bez ryzyka wystąpienia nietolerancji, alergii czy innych reakcji immunologicznych.
W pierwszej fazie zabiegu pobiera się niewielką ilość krwi (10-20ml) pacjenta do specjalnych probówek, które poddaje się wirowaniu w celu oddzielenia erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Tak przygotowany preparat zawiera czynniki wzrostu stymulujące namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, aktywujące mikrokrążenie, syntezę DNA oraz pobudzające fibroblasty do produkcji kolagenu. Osocze bogatopłytkowe, wstrzykuje się w skórę stosując klasyczną technikę mezoterapii bądź też liniowo, wzdłuż zmarszczki lub fałdu skóry.
Wskazania do zabiegu:
- skóra zmęczona, bez napięcia, niejednolity kolor, skóra wysuszona, wiotka, pozbawiona blasku,
- oznaki starzenia się skóry (fałdy, zmarszczki, zapadnięta skóra, zmniejszona gęstość skóry)
- przebyte zabiegi medycyny estetycznej (regeneracja skóry, przyspieszenie gojenia po terapii laserowej)
- łysienie typu męskiego
Efekty zabiegu:
- rewitalizacja skóry, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry,
- poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry
- przebudowa włókien kolagenowych
- poprawa ukrwienia skóry
- zmniejszenie worków i cieni pod oczami
- wygładzenie blizn, również potrądzikowych,
- wygładzenie zmarszczek i fałd poprzez biostymulację komórek skóry
- przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej
- odrastanie i zagęszczenie włosów, stymulacja cebulek włosów
Rekonwalescencja
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być podrażniona, zaczerwieniona i przez kilka dni lekko obrzęknięta. W tym czasie należy unikać ekspozycji słonecznych a przez pierwsze 7 dni nie korzystać z basenu, sauny. Preparaty zawierające wysokie stężenie składników aktywnych, retinol oraz kwasy należy odstawić do czasu ustąpienia podrażnienia pozabiegowego. Proces rewitalizacji skóry, regeneracji i odbudowy tkanek rozpoczyna się już po 48 godzinach od zabiegu a pierwsze widoczne efekty zauważalne są po około 14 dniach. Z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji, stylu życia, a także stosowanej pielęgnacji skóry, efekty zabiegu utrzymują się od 6-12 miesięcy. Dla wzmocnienia efektu wskazane jest wykonanie serii 3 zabiegów w odstępach trzymiesięcznych.
Wymagane badania | Nie są wymagane |
Przeciwskazania | przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia (np. aspiryna), zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby krwi, infekcja ropna skóry, nowotwory, ciąża |
Czas trwania zabiegu | Około 30-60 min |
Znieczulenie | Miejscowe/ maść znieczulająca |
Czas pobytu w klinice: | po zabiegu można opuścić klinikę |
Wizyty kontrolne | Brak |