Labioplastyka
Specyfika zabiegu
Labioplastyka to zabieg pozwalający na zmianę kształtu i wielkości warg sromowych. Można ją wykonać bez względu na to, czy ma to nastąpić ze względów estetycznych czy zdrowotnych. Nie ma również znaczenia czy zniekształcenie jest wrodzone, powstałe w wyniku nieszczęśliwego wypadku, czy też jako następstwo porodu.
Zabieg ten może być konieczny z całego szeregu powodów. Zbyt duże wargi sromowe mniejsze, czyli wewnętrzne (Labia Minora) mogą wystawać poza wargi zewnętrzne, a to może u wielu kobiet powodować brak akceptacji wyglądu własnego ciała. Jednak niezależnie od kwestii związanych z estetyką, przypadłość tego rodzaju może znacznie utrudniać codzienną aktywność, choćby przez spore prawdopodobieństwo regularnego powstawania otarć o bieliznę – co jest szczególnie nieprzyjemne przy obcisłych ubraniach. Problem jest jeszcze większy w przypadku prowadzenia aktywnego trybu życia (turystyka, czy sport – i to w bardzo różnych dyscyplinach). W niektórych przypadkach problem może pojawić się również w trakcie odbywania stosunków. Labioplastyka otwiera możliwości rozwiązania tego problemu.
W klinice Art&Med oferujemy konkretną metodę labioplastyki, ściślej rzecz ujmując metodę wycięcia klinowego, określaną jako technikę V lub WEDGE. Wiąże się ona z całym szeregiem chirurgicznych działań modyfikujących, prowadzonych jednak w taki sposób, aby zachować naturalną krawędź oraz prawidłowe zabarwienie.
Metoda wycięcia klinowego jest o tyle korzystna, że zazwyczaj pozwala uniknąć widocznych blizn. Dla pacjentek istotne będzie także i to, że sposób przeprowadzania techniki V daje możliwość zachowania naturalnego kształtu warg sromowych, tym samym efekt końcowy jest bardziej estetyczny.
Ważne jest, aby zabieg labioplastyki został przeprowadzony ponad dwa tygodnie przed miesiączkowaniem, ponieważ daje to więcej czasu na prawidłowe zagojenie po zakończeniu zabiegu.
Standardowo zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, na specjalne życzenie można zastosować znieczulenie miejscowe + sedacja dożylna lub znieczulenie ogólne.
Rekonwalescencja
Po zabiegu przez ok. 4-5 dni powinno się jak najwięcej czasu spędzać w łóżku, nie wolno podróżować w pozycji siedzącej. Osoby przyjezdne powinny rozważyć pozostanie w Krakowie przez kilka dni.
Opatrunek utrzymuje się kilka godzin. Następnie gojenie przebiega bez opatrunków – na otwarto. Szwy są wchłaniane ale jeśli nie wchłoną się w ciągu 4 tygodni to należy je usunąć. Do normalnej aktywności można wrócić po ok. 4 tygodniach.
Wymagane badania | Badania standardowe:
+ ewentualnie badania związane z innymi schorzeniami |
Przeciwskazania | Nieleczone: cukrzyca, choroby układu krążenia, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża. |
Czas trwania zabiegu | Około 45-60min |
Znieczulenie | Miejscowe/ Sedacja/ Ogólne |
Czas pobytu w klinice: | Znieczulenie ogólne- 1 doba w indywidualnych przypadkach po ok. 4-6 godzinach po zabiegu można opuścić klinikę. Przy znieczuleniu miejscowym i sedacji po zabiegu można opuścić klinikę |
Wizyty kontrolne | 3-4 tyg po zabiegu |